Міжнародна реєстрація торгової марки

Питання, що часто виникає у заявника при реєстрації торгової марки: «На якій території діє реєстрація – лише в Україні чи закордоном також?» Стандартна реєстрація, коли заява подається до Укрпатенту, має національну дію у просторі, тобто Ваша ТМ захищатиметься тільки на території України. Якщо ж Ви вирішуєте розширювати межі свого бізнесу й у інші країни, тоді мова йтиме про міжнародну реєстрацію ТМ.
Двома основними способами такої реєстрації є:
1. Реєстрація торгової марки окремо у кожній з країн, які Ви обираєте.

У такому випадку алгоритм захисту Вашої ТМ такий: обираєте перелік країн, у яких бажаєте одержати охоронний документ для ТМ і подаєте у патентні відомства окремо кожної з країн заяву відповідно до вимог законодавства кожної з окремою сплатою мит та зборів.
Такий спосіб реєстрації, з одного боку, має ряд переваг: він не залежить від наявності реєстрації в Україні, і якщо Ви бажаєте реєструвати ТМ у невеликій кількості країн, може бути дешевшим, ніж за Мадридською системою. До того ж, попередній пошук у кожній країні хоча й здійснюється за додаткову сплату зборів, але є надійним.
Однак, на практиці це доволі складний процес, адже самостійно заявнику врахувати всі вимоги законодавства кожної держави та грамотно скласти заявку практично неможливо, а пошук патентних відомств та іноземних патентних повірених може зайняти багато сил та ресурсів. До того ж, усі документи мають подаватись мовою тієї країни, яку Ви обрали для реєстрації.

2. Реєстрація торгової марки за Мадридською системою
Для того, щоб заявникам не доводилось проводити енергозатратний процес реєстрації ТМ у кожній з країн, існує економічно вигідний варіант міжнародної реєстрації за Мадридською системою.
Згідно ст. 24 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», у разі реєстрації знака в іноземних державах згідно з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків та/або Протоколом до Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію знаків заявка на міжнародну реєстрацію та відповідні їй заява про територіальне розширення і заява про продовження міжнародної реєстрації подаються через Укрпатент за умови сплати національного збору за подання кожної з них.
Таким чином, Ви подаєте через Укрпатент до Міжнародного бюро ВОІВ одну заяву та один раз сплачуєте збори, чим уникаєте витрат зайвих зусиль. Такій міжнародній реєстрації завжди передує національна.
При подачі заявки Ви вказуєте у заяві перелік країн, у яких бажаєте захистити свій торговий знак. На сьогодні Мадридська угода охоплює 122 країни (офіційний перелік країн можна переглянути тут: https://cutt.ly/OuvnlX6). Важливо перевірити, чи входить країна, на яку Ви бажаєте поширити реєстрацію, до членів Мадридської угоди, адже інакше скористатись даною системою реєстрації Ви не зможете.
Зареєстрована за Мадридською системою ТМ після проходження необхідних експертиз та після надання згоди усіма зазначеними Вами у заявці країнами нічим не відрізнятиметься від того, якби ТМ була зареєстрована окремо у кожній країні – обсяг правової охорони однаковий.
Реєструвати ТМ за Мадридською системою особливо вигідно, якщо Ви бажаєте поширити реєстрацію на велику кількість країн. Також така система зручна тим, що реєстрацію можна легко продовжити, збільшити у майбутньому перелік країн.
Яка вартість реєстрації торгової марки за Мадридською системою?
Звісно ж, сума зборів за таку реєстрацію залежить від того, у яких Ви бажаєте зареєструвати знак. Однак, є сталі мінімальні збори, що підлягають сплаті.
По-перше, сплачується збір до Укрпатенту за подання заявки на міжнародну реєстрацію знака, що становить 2400 грн.
Після цього сплачується міжнародний збір до ВОІВ. Він складається з двох частин – основного збору (Basic Fee) – 653 франка, та збору конкретної країни, у якій ТМ реєструється (Fees of contracting parties). Як правило, останній збір становить 100 франків, однак кожна країна може встановити інший, значно більший розмір.
Окрім того, якщо Ви плануєте здійснювати міжнародну реєстрацію у більше ніж 3-х класах МКТП, стягується також додатковий збір (Supplementary fee) у розмірі 100 франків за кожен додатковий клас.
У окремих випадках зручною та вигідною є реєстрація ТМ у всіх країнах ЄС одразу, однак слід зважати на те, що відмова у одній з них тягне відмову у реєстрації загалом. Детальніше про реєстрацію ТМ у країнах ЄС тут:

Якщо Ви досі не визначились, яка система міжнародної реєстрації Вам більше підходить, є більш економічно вигідною, відбудеться швидше та ін., спеціалісти нашої агенції радо допоможуть Вам обрати та супроводять міжнародну реєстрацію «під ключ» до отримання свідоцтва.

Дивіться також